KOCKÁZATÉRTÉKELÉS
A munkavédelmi kockázatértékelés elvégeztetése kötelező minden cégnél, ahol legalább egy fő alkalmazott van.
Kockázatértékelés elkészítését a tevékenység megkezdése előtt el kell végezni.
Amennyiben már működik a cég és eddig nem történt kockázatértékelés, mihamarabb meg kell csinálni, mivel a munkaügyi ellenőrzéskor a bírság 50.000 Ft-tól 10.000.000 Ft-ig terjed!
A kockázatértékelés munkabiztonsági és foglalkozás-egészségügyi szaktevékenység. Tehát, munkavédelmi szakembernek - az üzemorvossal együttműködve - kell elkészítenie.
A kockázatértékelés célja, hogy a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések, ártalmak valószínűségének és súlyosságának arányából, meghatározza az egyes folyamatok kockázatainak szintjeit, majd a kockázatok mérséklésére intézkedéseket tanácsoljunk.
Legfőbb cél, az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés.
Önnel közösen meghatározzuk a szükséges intézkedéseket, feltárjuk a hiányosságokat, így nem jelenthet gondot egy hatósági ellenőrzés sem!
A kockázatértékelés folyamata:
1. Információgyűjtés
A szükséges információkat összegyűjtjük a cégvezetőtől, munkahelyi vezetőktől, valamint a munkavállalóktól. Bejárás során meggyőződünk - munka- és tűzvédelemmel kapcsolatos - követelmények helyességéről vagy esetleges hiányosságáról.
2. Dokumentáció felülvizsgálat
Összegyűjtjük a már meglévő munkavédelmet érintő szabályozásokat, vonatkozó előírásokat, belső utasításokat. Megvizsgáljuk a megfelelőségét, valamint a gyakorlati alkalmazásukat.
3. Helyszíni bejárás
Megvizsgáljuk az egyes munkahelyeken
• helyiségek és munkakörnyezet állapotát;
• alkalmazott munkaeszközöket;
• technológiai folyamatokat;
• egyéni- és kollektív védőeszközöket;
• személyi feltételeket;
• munkaköröket,
• munkafeladatokat,
• pszichikai terhelést.
4. Kiértékelés
Bejáráson látottakat és dokumentációkban tapasztaltakat összegyűjtjük és a kockázatértékelésben leírjuk a hiányosságokat valamint a nem-megfelelőségeket. Továbbá rögzítjük a jól működő folyamatokat is. Ezek után a kockázatértékelési jegyzőkönyvben munkáltató számára egyértelművé válnak a munka- és tűzvédelemmel kapcsolatos teendői.
5. Kockázatok meghatározása
A feltárt dolgok alapján, munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések valószínűségének és súlyosságának arányából, meghatározzuk a kockázatainak szintjét:
o Kockázatmentes - A kockázat jelentéktelen, nincs szükség intézkedésre.
o Elviselhető kockázat - A kockázat olyan mértékű, hogy intézkedést igényel, de sürgősség nélkül.
o Mérsékelt kockázat - A kockázat olyan mértékű, hogy intézkedést igényel.
o Fokozott kockázat - A kockázat olyan mértékű, hogy sürgős beavatkozást igényel.
o Elviselhetetlen kockázat - A kockázat olyan mértékű, hogy azonnali leállítást igényel.
Egyes területekre és tevékenységekre vonatkozóan meghatározzuk a szükséges intézkedéseket és azok prioritását.
Kockázatértékelés rendszeressége:
• ha nincs munkabiztonságot érintő változás 3 évente.
• Határidő lejárta előtt új kockázatértékelést kell végezni, amennyiben a tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módja megváltozik, illetve minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatás történik, amelynek eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozhattak.
Soron kívül el kell végezni a kockázatértékelést, ha az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának hiányosságával összefüggésben bekövetkezett munkabaleset, fokozott expozíció, illetve foglalkozási megbetegedés fordult elő.
A kockázatértékelést az 1993. évi XCIII. törvény írja elő.